To moment docenienia ciężkiej pracy i poświęcenia rolników. Święto plonów, czyli znane i lubiane dożynki, odbyły się również w gminie Ostróda. „Każde święto plonów to jest odpowiedni czas i odpowiedni moment, żeby podziękować rolnikom za ich, mogę powiedzieć niezłomność, trud, wytrwałość. Dziś jest czas, żeby podziękować, poświętować, no i mówiąc szczerze troszkę odizolować się od tych codziennych, bardzo trudnych obowiązków” – mówi Bogusław Fijas, wójt gminy Ostróda.
Pierwszym punktem dożynek w Kajkowie była Msza święta, podczas której rolnicy i zebrani goście podziękowali za tegoroczne plony. Kolejnym ważnym wydarzeniem tego dnia było przekazanie chleba przez starostów dożynek, Joannę Śliwińską oraz Stanisława Milewskiego.
Do rolników trafiły również wyróżnienia. Honorową odznakę „Zasłużony dla rolnictwa” przyznano m.in. Krzysztofowi Makrockiemu, zajmującemu się produkcją roślinną i zwierzęcą. „To był ciężki rok, bo były słabe ceny zbóż, teraz, w tej chwili. W tamtym roku była pszenica po 180, a teraz jest po 80, także ponad 100 procent staniało. Po prostu trzeba działać dalej i swoje robić” – podkreśla Krzysztof Makrocki.
Na trud oraz problemy związane chociażby z tegoroczną suszą zwrócili uwagę również zaproszeni goście. „Praca jest niełatwa, pod gołym niebem, różne uwarunkowania klimatyczne, a przecież mamy ten bochen tegorocznego chleba, mamy plony i trzeba je dobrze zagospodarować, a dzisiaj dziękujemy rolnikom” – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. „Teraz sobie zdajemy sprawę – po tym, co się wydarzyło w ubiegłym roku – jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe. My jesteśmy samowystarczalni, jeżeli chodzi o produkty, więc tym bardziej musimy dbać o polskiego rolnika” – podkreśla Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.
Doskonałe domowe produkty serwowały na swoich stoiskach koła gospodyń wiejskich. Dużą atrakcją były również tradycyjne dożynkowe wieńce, które zaskakiwały doborem kolorów, roślin oraz kształtem.