Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

Segregacja… rewelacja!

WFOŚiGW
Podpowiadamy, jak skutecznie segregować odpady, dzięki czemu więcej z nich będzie ponownie przetworzonych.

Segregacja odpadów to jedna z najważniejszych praktyk, jakie możemy wdrożyć w naszym codziennym życiu, by chronić środowisko naturalne. Poprawnie segregowane śmieci mogą być ponownie przetworzone i wykorzystane, co przyczynia się do ograniczenia ilości odpadów trafiających na składowiska i zmniejsza negatywny wpływ na planetę.

Co można zrobić, by ten proces stał się prosty i efektywny? „Odpad przede wszystkim musimy w swojej głowie zamienić na przyszły surowiec, to znaczy im on będzie bardziej jednorodny, im bardziej będzie suchy, im bardziej będzie czysty, to zawsze będzie lepszy. Jeżeli wrzucimy 2 rodzaje odpadów do jednego worka i pozwolimy, żeby się ze sobą pomieszały, to nawet jeżeli my rozdzielimy podobnie ten odpad, to już nie będzie to ta sama jakość, która była na początku” – podkreśla Katarzyna Żurek, główny technologi Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie.

Dlatego ważne jest, by wiedzieć do jakich kubłów wrzucamy różne rodzaje śmieci. „Przede wszystkim powinniśmy zadbać o pojemnik żółty, to jest pojemnik tworzywa i metale. Tam możemy włożyć zarówno puszkę po szprotkach, jak i możemy włożyć puszkę aluminiową po energetycznym napoju. Szkło do zielonego. Tutaj głównie skupiamy się, żeby było to szkło opakowaniowe, a więc nie wkładamy szklanek pobitych. Ostatnia frakcja niebieska jest to papier i karton. To jest najprostszy pojemnik, tam jest zawsze najmniej wątpliwości. Jedyne wątpliwości to są zatłuszczone opakowania papierowe bądź chusteczki higieniczne. Oba rodzaje odpadów nie nadają się do dalszego przerobu” – wyjaśnia Katarzyna Żurek.

Wprowadzenie segregacji odpadów do swojego życia domowego może być zarówno prostsze, jak i bardziej efektywne, jeśli jesteśmy na to dobrze przygotowani. Pierwszym krokiem jest zaopatrzenie się w odpowiednie pojemniki. Warto zaplanować, gdzie umieścić takie pojemniki w swoim domu. Najlepiej, jeśli będą one łatwo dostępne, by ułatwić segregowanie na bieżąco.

Skuteczna segregacja odpadów w domu to stosunkowo prosta praktyka, która może przynieść ogromne korzyści dla naszej planety – więcej surowców może być ponownie wykorzystanych, a środowisko naturalne chronione przed negatywnym wpływem odpadów.