Górowo Iławeckie, mimo że jest jednym z najmniejszych samorządów w Polsce, to w zarządzaniu funduszami unijnymi nie ma sobie równych. Dzięki efektywnej administracji znajduje się w ścisłej czołówce samorządów w Polsce w pozyskiwaniu tych funduszy. W przeciągu 10 lat Górowo Iławeckie trzykrotnie stawało na podium krajowych rankingów. A w pierwszej dziesiątce – wraz z maleńkim Górowem – znalazły się takie miasta, jak choćby Krynica Morska czy Świeradów Zdrój. W wykorzystaniu środków europejskich w województwie warmińsko-mazurskim na głowę mieszkańca Górowa Iławeckiego prześciga jedynie stolica regionu – Olsztyn.
Trudno pomyśleć, że jeszcze 20 lat temu, to 4-tysięczne miasteczko wyglądało zupełnie inaczej. Dzięki stałemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych, przynależności do sieci miast Cittaslow, które jest przepustką do funduszy europejskich, a także dzięki sprawnym decyzjom, dziś Górowo Iławeckie może pochwalić się zrealizowaniem 20 niezwykle ważnych inwestycji. „Ja w Górowie Iławeckim mieszkam od roku 1996 i naprawdę za sprawą funduszy unijnych, bo o tym trzeba jasno powiedzieć, udało się zmienić Górowo diametralnie, w bardzo wielu obszarach” – podkreśla Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego.
Infrastruktura sportowa
Jedną z najważniejszych inwestycji Górowa Iławeckiego była odbudowa w 2011 roku zbiornika po powodzi. W tym samym roku wybudowano również orlik przy ulicy Sikorskiego za ponad 1,24 mln złotych. W 2012 roku za prawie 1,5 mln złotych postawiono boisko sportowe przy ulicy Szkolnej. Rozbudowano również w 2014 roku Stadion Miejski – tu koszt wyniósł ponad 9,32 mln złotych.
Ścieżki piesze i rowerowa oraz infrastruktura rekreacyjna
2014 rok był niezwykle ważny dla mieszkańców Górowa Iławeckiego. Za prawie 2,2 mln złotych wybudowano szlak uzdrowiskowy wokół zalewu miejskiego. Z kolei za ponad 355 tysięcy złotych zagospodarowano centralną część Parku Miejskiego. W 2015 roku powstały trasy rowerowe, które kosztowały ponad 688 tysięcy złotych. W 2018 zrealizowano dwie ważne inwestycje. Dokonano rewaloryzacji obszaru rzeki Młynówki za ponad 1,5 mln złotych. Z kolei za ponad 3,26 mln złotych utworzono park rekreacyjno-sensoryczny wokół Stawu Garncarskiego.
Nowe miejsca spotkań mieszkańców
W Górowie Iławeckim nie zapomniano o miejscach spotkań dla mieszkańców. Za około 3 mln złotych dokonano remontu zabytkowego ratusza, który po rewitalizacji udostępnił mieszkańcom gotyckie piwnice budynku, stając się artystycznym sercem miasta. Za 5,2 mln złotych przebudowano również Ośrodek Kultury, który będzie miejscem spotkań i rozrywki dla wszystkich mieszkańców.
Inwestycje w edukację
Włodarze Górowa Iławeckiego nie zapominają o tym, co najważniejsze, czyli o edukacji najmłodszych mieszkańców. Dzięki licznym projektom udało się nie tylko dokonać termomodernizacji Szkoły Podstawowej przy ul. Szkolnej, ale również utworzyć nowoczesne pracownie przedmiotowe w obu budynkach, zrealizować zajęcia językowe, a nawet zajęcia z robotyki, czy przedsiębiorczości. Inwestycje nie ominęły również Przedszkola Miejskiego, które dzięki pozyskaniu łącznie ponad 690 tysięcy złotych kupiło specjalistyczny sprzęt i przeszkoliło kadrę pracowniczą. Przede wszystkim dzięki funduszom unijnym od wielu lat wszystkie dzieci z Górowa mają zapewnione miejsce w przedszkolu.
Inwestycje infrastrukturalne
W przeciągu lat wyremontowano także sieć wodociągową, która zapewniła bieżącą wodę wszystkim mieszkańcom Górowa. Inwestycja kosztowała blisko 1 mln złotych. Osiągnięcia Górowa Iławeckiego są naprawdę imponujące, ponieważ budżet miasta na przykład w roku 2011 wynosił zaledwie 13,5 mln złotych dochodów bieżących. Przez 20 lat, dzięki środkom unijnym na same inwestycje infrastrukturalne, udało się zrealizować projekty na kwotę ponad 42 mln złotych.
Miasto szykuje również nowe projekty, związane z nadchodzącą strategią Cittaslow „Nie ma dobrego życia bez czystego powietrza”.