Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

Misja spółdzielnia

RADIO PLUS OLSZTYN/ TELEWIZJA KOPERNIK
Idea spółdzielczości zrodziła się na zachodzie Europy w XIX wieku. W Polsce pokutuje jednak opinia, że jest to relikt socjalizmu. Tymczasem spółdzielczość to najbardziej demokratyczny system zarządzania kapitałem.

Spółdzielnie w miastach kojarzą się przede wszystkim z tymi, które zarządzają osiedlami mieszkaniowymi. Może ich być jednak wiele – rolne, spożywcze czy ostatnio powstające spółdzielnie socjalne.

Mimo że w Polsce kojarzone są przede wszystkim z okresem socjalizmu, ich rodowód wywodzi się z państw zachodnich. Idea spółdzielczości sięga XIX wieku. Niestety w naszym kraju zła sława spółdzielni związana z okresem powojennym przysparza im wielu problemów.

Tymczasem ekonomiści podkreślają, że jest to jeden z najdoskonalszych i najbardziej demokratycznych systemów przedsiębiorczości. Każdy z jej członków posiada swój głos w sprawach zarządzania majątkiem i zasobami należącymi do spółdzielni, a wypracowane zyski przeznaczane są na bieżące potrzeby wszystkich należących do niej osób. O ideę spółdzielczości i o przyszłość tej formy działalności gospodarczej w Polsce pyta Marek Jarmołowicz.