Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

Współczesne wyzwania zdrowotne

URZĄD WOJEWÓDZKI
Coraz częstsze, coraz groźniejsze. Choroby cywilizacyjne były tematem specjalnego spotkania lekarzy w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Choroby współczesne to choroby, które rozwijają się wraz z rozwojem cywilizacji i stanowią coraz poważniejsze zagrożenie. Stąd konieczność wymiany doświadczeń przez zajmujących się nimi lekarzy – i stąd drugie już tego typu spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. „Jest to utrwalenie, pogłębienie wiedzy specjalistycznej, ponieważ wykłady przeprowadzane są przez konsultantów wojewódzkich, którzy są specjalistami w poszczególnych dziedzinach, więc lekarze POZ mają możliwość skonfrontowania swojej wiedzy, rozwiązania problemów, przedstawienia, wysłuchania, także jest to z korzyścią dla lekarzy, a co się przekłada – również z korzyścią dla pacjentów” - mówi Katarzyna Dośla-Szcześniak, kierownik oddziału zdrowia publicznego w wydziale zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Świadomość społeczna dotyczą regularnych badań rośnie, jednak rośnie również ilość zagrożeń wynikających z coraz szybszego trybu życia. Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób jest cukrzyca. Często bagatelizowana, potrafi przynieść bardzo ciężkie, przewlekłe powikłania. Leki nowej generacji i włączanie insuliny w Podstawowej Opiece Zdrowotnej były jednym z tematów poruszanych podczas konferencji. „Cukrzyca obecnie występuje jako choroba w randze epidemii, jest ponad 500 milionów chorych na świecie, ponad 3 miliony chorych tylko w Polsce. Wiedzę musimy nie tylko pacjentom, ale lekarzom powtarzać. Powtarzać, jak diagnozujemy, u kogo szukamy, który pacjent jest z grupy ryzyka, u którego możemy tą diagnostykę przesunąć. To jest podstawa, żeby myśleć o skutecznej walce z cukrzycą”” - przekonuje dr n. med. Wojciech Matuszewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii.

Coraz istotniejszym problemem są choroby skórne i alergie, oraz choroby autoimmunologiczne. Do tych ostatnich zaliczane są choroby reumatyczne i nowotworowe. „Obserwujemy niestety coraz więcej pacjentów nawet z postaciami ciężkimi chorób autoimmunologicznych, chorób tkanki łącznej, prawdopodobnie jest to wynik chemizacji naszego otoczenia, zanieczyszczenia środowiska, nadużywania pewnych leków. Drugim problemem jest wzrost chorób alergicznych, a trzeci, o którym muszę koniecznie powiedzieć, to jest niepokojący wzrost zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową”- informuje dr n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

Dzięki konferencjom choroby cywilizacyjne mogą być łatwiej diagnozowane i lepiej leczone. Najwięcej jednak zależy od pacjentów i systematyczności w przeprowadzaniu podstawowych badań. Pobranie krwi trwa chwilę, a wyniki i szybko zastosowane leczenie potrafią uratować życie.