Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich

W-MODR
Ważne spotkanie samorządów i instytucji związanych z rolnictwem. Przybyli oni do siedziby Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Z inicjatywy Prezydenta RP trwa cykl konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”. W olsztyńskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego właśnie odbyła się jedna z kilku konferencji zaplanowanych w kraju. W trakcie spotkania 13 ministerstw przedstawiło swoją ofertę dla obszarów wiejskich i ich mieszkańców. „Ofertę kierujemy przede wszystkim do samorządowców, są na sali starostowie, wójtowie i burmistrzowie gmin miejsko-wiejskich, ponieważ to oni są najczęściej beneficjentami pośrednimi tych środków. Natomiast beneficjentami ostatecznymi są mieszkańcy terenów wiejskich” - mówi Halina Szymańska, szef Kancelarii Prezydenta RP.

Podczas spotkania zaprezentowano ponad 100 programów dotyczących różnych obszarów życia gospodarczego i społecznego obszarów wiejskich – infrastruktury, gospodarki, spraw socjalnych, oświaty, kultury, sportu. Samorządowcy mogli wybrać z tej oferty tematy dopasowane do lokalnych potrzeb. A te są ogromne – w Polsce jest milion trzysta pięćdziesiąt gospodarstw rolnych. „To są gospodarstwa, w których drzemie ogromny potencjał. Ale to nie tylko gospodarstwa, to infrastruktura, to również szkolnictwo, to również infrastruktura jeżeli chodzi o transport” - podkreśla Damian Godziński, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

Warmia i Mazury mają szczególne potrzeby na terenach wiejskich. Wiedzą o tym samorządowcy na co dzień pracujący w terenie. „To są obszary o pewnej specyfice: przede wszystkim rzadko zaludnione, niedoinwestowane” - mówi Bożena Olszewska-Świtaj, wójt gminy Górowo Iławeckie. Stąd potrzeba zdiagnozowania problemów dotyczących różnych obszarów życia na obszarach wiejskich i dopasowania do tego programów. Dlatego organizatorzy przewidzieli również bezpośrednie konsultacje dla samorządowców z przedstawicielami ministerstw i ankiety, które mają ułatwić przepływ informacji pomiędzy rządem i lokalnymi środowiskami.