Jednym z najważniejszych wydarzeń w siedzibie Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie było otwarcie nowej kliniki. Inwestycja, na którą pozyskano 2 miliony złotych z funduszy unijnych, oprócz budynku lecznicy objęła również nowe woliery i siedzibę Ptasiej Straży. To pozwala leczyć skrzydlatych pacjentów w bardziej komfortowych warunkach. Do tego o 3 hektary powiększył się teren ośrodka.
W 2019 roku Ośrodek udzielił pomocy około tysiącu pacjentów. To kolejny już rok, kiedy liczba ptaków wymagających pomocy wzrosła i ta tendencja prawdopodobnie się utrzyma. Położenie Ośrodka w niedalekiej odległości od Olsztyna powoduje, że największą liczbę pacjentów stanowią miejskie gołębie. Bocian biały – symbol regionu – również często wymaga pomocy medycznej, podobnie jak łabędzie i myszołowy. Pojawiają się także gatunki rzadkie – perkozek czy zimorodki, dla których przyczyną urazów są szyby okienne.
Temat zagrożeń stwarzanych ptakom przez ludzi był zaś jednym z tematów czwartej konferencji „Symbiosis”, której głównym organizatorem była Fundacja „Albatros”.