Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

Edukacja wysokich lotów - w Dywitach!

GMINA DYWITY
Świadomych, mądrych, wysportowanych i wszechstronnie wykształconych mieszkańców chcą kształcić już od najmłodszych lat. Gmina Dywity dba o ciekawą i zróżnicowaną ofertę edukacyjną.

Dywity to gmina oddalona od Olsztyna o zaledwie o kilka minut jazdy samochodem. Jej wyjątkowość nie wynika jednak tylko z dobrej komunikacji ze stolicą regionu. Wyróżnia ją także dbałość o jakość nauczania i szeroki wachlarz możliwości edukacyjnych. „Otworzyliśmy kilka lat temu z powodzeniem klasy anglojęzyczne w gimnazjum, ruszymy z takim samym wyzwaniem w klasach siódmych. Mamy mnóstwo projektów, stawiamy na rozwój dzieci w fajnej atmosferze” - podkreśla Karolina Roguszka, wicedyrektor Zespołu Szkół w Dywitach.

W placówce powstaje właśnie wyjątkowe w skali regionu obserwatorium astronomiczne z obrotową kopułą i tarasem widokowym, z których będą korzystać uczniowie na różnych etapach nauki. Niedaleko szkoły działa nowoczesny stadion lekkoatletyczny z najlepszą w okolicy niebieską bieżnią tartanową. Na co dzień odbywają się tu lekcje wychowania fizycznego, a po południu trenują kluby piłkarskie, czirliderki, oraz lekkoatleci z GUKS Asy Dywity. Jest też szkółka baletu.

Zespół Szkół w Dywitach włącza się również w szereg innowacyjnych programów edukacyjnych. Jednym z nich była realizowana tu „Akademia Wysokich Lotów”, podczas której uczniowie przyswajali wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych... pilotując samoloty. „Młodzież uczyła się między innymi aerodynamiki, meteorologii, poza tym mieli jeszcze przygotowanie trasy lotu, obliczenia trasy lotu, przeliczali to z instruktorem lotnictwa również” - mówi Mariola Grzegorczyk, współautorka projektu „Akademia Wysokich Lotów”.

W Dywitach jako jednej z nielicznych gmin wiejskich w kraju funkcjonuje Szkoła Muzyczna I Stopnia. „Mimo że Dywity są gminą wiejską, to zainteresowanie szkołą muzyczną jest zdecydowanie największe, mówię tu chociażby o liczbie podań. To znaczy, że świadomość rodziców jest duża i dbają o pełne wykształcenie swoich dzieci” - cieszy się Janusz Ciepliński, dyrektor Powiatowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach. A nowym otwarciem w historii szkoły muzycznej będzie jej nowa siedziba, która powstanie w Wadągu.

Dywity troszczą się jednak o edukację dzieci i młodzieży również w mniejszych miejscowościach. Przykładem placówki, która ma unikatowe położenie i wyjątkowy klimat do nauki, jest Zespół Szkół w Tuławkach. Realizowane są tu projekty takie jak „Klub Młodego Odkrywcy” czy „Innowacje w Tuławkach”. Uczniowie i nauczycie w tej szkole korzystają z tablic multimedialnych i nowoczesnej pracowni komputerowej. W szkole uczy się 166 dzieci, z czego około 70 spoza rejonu.

Nacisk na zapewnienie wszechstronnej i zróżnicowanej oferty edukacyjnej to jeden z najważniejszych celów operacyjnych strategii rozwoju gminy Dywity.