Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

Rozwój sieci Cittaslow

Ponadlokalny program rewitalizacji sieci miast Cittaslow to szansa na zrównoważony rozwój w wielu obszarach.

Udział w programie rewitalizacji miast sieci Cittaslow województwa warmińsko-mazurskiego to wielka szansa dla każdego miasta należącego do sieci. Jak z korzyścią realizować założenia ponadlokalnego programu rewitalizacji – o tym członkowie sieci Cittaslow i zaproszenie goście dyskutowali w Lubawie.

„Ponadlokalny program rewitalizacji miast cittaslow to jest 90 projektów. 90 projektów, które złożyły, właściwie w dużej mierze zrealizowały już najmniejsze miasta naszego województwa. To jest 90 projektów o wartości ponad 50 mln euro. Ogromne wyzwanie logistyczne, ogromna potrzeba know how i to jest też coś, co nas bardzo spaja, to jest wymiana doświadczeń” – podkreśla Jacek Kostka, prezes Stowarzyszenia Polskich Miasta Cittaslow, burmistrz Górowa Iławeckiego.

Konferencja odbyła się w Lubawskim Kinie „Pokój”. Miejsce nie było przypadkowe – kino zostało niedawno zmodernizowane ze wsparciem z funduszy Unii Europejskiej, aby jak najlepiej służyć mieszkańcom. „Bez zewnętrznej pomocy, bez przychylności marszałka województwa, bez perspektywy rozwoju, bez strategii rozwoju, bez myślenia o przyszłości, zabezpieczeniu środków na rozwój małych miasteczek do 50 tysięcy mieszkańców, oczywiście tego typu inwestycje nie mają najmniejszej szansy powodzenia” – podkreśla burmistrz Lubawy Maciej Radtke.

Początkowo sieć miast Cittaslow zrzeszała w naszym województwie 14 członków, obecnie idea zrównoważonego rozwoju w oparciu o dziedzictwo kulturowe i zasoby naturalne zainteresowała już 22 samorządy. Jest to ogromna szansa dla każdej gminy, ale przede wszystkim dla jej mieszkańców. Jest to ogromna szansa dla każdej gminy, ale przede wszystkim dla mieszkańców. „Ponadlokalny program rewitalizacji sieci miast Cittaslow jest bardzo korzystny dla całego województwa. Tu nie chodzi głównie o pieniądze, chodzi też o samą ideę, o życie w zgodzie z przyrodą, o spowolnienie tego życia” – przekonuje burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński.

Dzięki realizacji programu rewitalizacji miast sieci Cittaslow na Warmii i Mazurach zostały zrealizowane projekty polegające na rewitalizacji i poprawie efektywności energetycznej budynków, działania związane z wykorzystaniem zasobów kulturalnych  i dziedzictwa przyrodniczego, a także projekty dotyczące włączenia społecznego. Wszystko po to, aby w miastach członkowskich żyło się jak najlepiej.