Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

Skąd się bierze żywność? Sery prosto od rolników

IZBA ROLNICZA
Ulubionym produktem powstającym z mleka są sery. Najlepsze to te, które powstają w małych serowarniach – u rolników.

Kiedy Ola i Kuba Gierej przejęli po rodzicach wielopokoleniowe gospodarstwo rolne położone w miejscowości Jeleń, postanowili poza produkcją mleka zrobić coś, o czym marzyli od dzieciństwa – wytwarzać sery z mleka od własnych krów. Ola i Kuba są jednymi z wielu rolników produkujących na Warmii i Mazurach sery i twarogi w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.

Rolniczy handel detaliczny (RHD) jest formą działalności, która umożliwia sprzedaż surowców i żywności przetworzonej bezpośrednio konsumentom. Warunek jest jeden: żywność musi być bezpieczna i musi w całości lub w części pochodzić z własnej uprawy, chowu lub hodowli. Kupując bezpośrednio od rolników konsumenci mają pewność otrzymania dobrych, naturalnych produktów o wysokiej jakości.  „Jak byłem małym chłopcem, razem z rodzicami pojechaliśmy do cioci na wieś. Ciocia miała krowy i doiła mleko, a potem robiła z tego mleka sery. Poczęstowała nas jednym z tych serów i po prostu był przepyszny. Postanowiłem wtedy, już miałem pierwsze marzenie, że jak będę dorosły, to zostanę serowarem. No i dzisiaj jestem serowarem” – opowiada Kuba Gierej.

Sery wytworzone przez rolników w ramach RHD produkowane są z mleka od krów hodowanych w gospodarstwie. Wszystkie robione są ręcznie, a ich smaki nawiązują do starych, tradycyjnych receptur. Nie bez znaczenia jest fakt, że wytwarzane są z mleka najwyższej jakości, z dodatkiem ziół – czarnuszki, kozieradki, czosnku niedźwiedziego, bazylii, szczypiorku i wielu innych. Nie zawierają żadnych sztucznych składników. „Są to sery podpuszczkowe, z mleka świeżego, niepasteryzowanego, są różne, bo są i naturalne, są z różnymi przyprawami, robimy też fetę w oleju, robimy sery dojrzewające” – mówi Ola Gierej.

Rolnicy uczą się trudnej sztuki wyrobu serów na kursach i szkoleniach, ale też szukają starych receptur. Serki świeże idealnie pasują na kanapki, do sałatek, jako przekąski, a także do zapiekanek i makaronów.  Sery z Jelenia można kupić w gospodarstwie w Jeleniu w powiecie dziełdowskim i na ryneczku lokalnych wyrobów w Olsztynku w ramach inicjatywy „Rzemieślnicy Smaku”.

Natomiast na rynku w Olsztynie przy ul. Grunwaldzkiej swoje sery i twarogi wytworzone w ramach RHD sprzedaje m.in. Edward Witkiewicz z Kabikiejm Dolnych. Proszę uwierzyć, że tradycyjnie wytwarzane sery mają wyjątkowy smak, który na długo pozostaje w pamięci. Jak je zdobyć? Szukajcie na rynku rolników z tabliczką „Rolniczy Handel Detaliczny” i stosownymi etykietami na produktach!  Mmmm… to jest naprawdę pyszne!