Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

Umbryjskie smaki w garncarskiej wiosce

LGD WARMIŃSKI ZAKĄTEK
Risotto, bruschetta, frittata – to przysmaki jednoznacznie kojarzone z kuchnią włoską. Dzięki działaniom LGD Warmiński Zakątek miejsc, w których będziemy mogli posmakować umbryjskich specjałów, będzie coraz więcej.

Włochy budzą wiele skojarzeń – m.in. ze świetną kuchnią. Niektóre włoskie regiony, chociażby Umbria, przyciągają turystów głównie ze względu na doskonałe potrawy. Umbria to także region, który wiele łączy z województwem warmińsko-mazurskim. „To jest region, z którym współpracuje naszej województwo warmińsko-mazurskie, po pierwsze dlatego jest Umbria i Włochy, a także dlatego, że mamy z partnerami z Włoch szersze kontakty w zakresie współpracy w obszarze ekonomii społecznej” – zwraca uwagę Krzysztof Margol, prezes Nidzickiej Fundacji Nida, twórca Garncarskiej Wioski.

Z Umbrią współpracuje także Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek”. Planowane są wymiany polsko-włoskie, które pozwolą lepiej poznać zaprzyjaźnione strony, ich kulturę, a przede wszystkim kuchnię. Jakie jeszcze założenia ma projekt? „Ma upowszechniać taką przedsiębiorczość lokalną, która wykorzystuje lokalne zasoby, lokalny potencjał, która przyciąga klientów i potencjalnych odbiorców produktów, usług swoją niepowtarzalnością, smakiem, klimatem” – mówi Małgorzata Ofierska, prezes LGD „Warmiński Zakątek”.

Przedstawiciele polskiej części projektu mieli okazję skosztować dań w wykonaniu specjalnego gościa z Włoch. „Otóż wydaje mi się, że to, co najważniejsze, to chęć utrzymania i przekazania w tych daniach tradycji, tradycji, która jest podstawą tak naprawdę tych receptur, a mianowicie chciałem włożyć całą wiedzę, którą pozyskałem od moich dziadków, którą pozyskałem w regionie, z którego pochodzę, właśnie w przygotowanie tych dań” – mówi Michele Maccari. Przy okazji goście mogli poznać historię Umbrii, były też ciekawostki na temat serwowanych dań. Na stołach pojawiła się m.in. bruschetta z pastą z trufli białej, czy frittata z mazurskimi szparagami.

Województwo warmińsko-mazurskie od 2004 należy do Europejskiej Sieci Regionalnej Dziedzictwa Kulinarnego. Dzięki temu wyśmienite jedzenie stało się lokalnym magnesem, który należycie wypromowany przyciąga więcej turystów. „Chcemy jeść świadomie i żyć zdrowo w naszym regionie i wzorować się na praktykach międzynarodowych, a mianowicie Włochy – słyną z pysznego jedzenia, smacznego wina i myślę, że to nam się podoba, tak chcemy spędzać czas, chcemy biesiadować, ale wiedząc też, co jemy” – mówi Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

W planach Lokalnej Grupy Działania „Warmiński Zakątek” są również projekty z innymi europejskimi miastami.