Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

Maria Zientara-Malewska - sławna mieszkanka Brąswałdu

GMINNY OŚRODEK KULTURY W DYWITACH
Wybitna poetka, nauczycielka i działaczka społeczna. Odwiedzamy Brąswałd – rodzinną miejscowość Marii Zientary-Malewskiej.

Maria Zientara-Malewska urodziła 4 września 1894 roku w Brąswałdzie. Tutaj warmińska poetka spędziła dzieciństwo i pierwsze lata młodości. Przebywała tutaj również w czasie II Wojny Światowej, po tym, jak w kwietniu 1940 roku została zwolniona z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Po zakończeniu wojny rozpoczęła pracę w Olsztynie w Kuratorium Okręgu Mazurskiego. Zajmowała się tam tworzeniem sierocińców i przedszkoli.

Na pamiątkę życia i działalności poetki w Brąswałdzie, w budynku dawnej szkoły, powstała Izba Pamięci. Znajdziemy tu wystawę poświęconą Marii Zientarze-Malewskiej. W tym miejscu odbywają się również spotkania oraz warsztaty poświęcone lokalnym tradycjom oraz rzemiosłom. Jest również część konferencyjna i wystawiennicza.

Działacze polscy w Olsztynie dostrzegli potencjał tkwiący w młodej dziewczynie. Dzięki ich finansowemu wsparciu Maria Zientara-Malewska ukończyła w 1926 roku seminarium nauczycielskie w Krakowie i zaczęła pracę jako nauczycielka w polskich szkołach w Chaberkowie, a później w Złotowie i Nowym Kramsku. W 1947 roku wyszła za mąż za Ottona Malewskiego, swoją dawną miłość i po ślubie, na życzenie męża, używała podwójnego nazwiska. Po przejściu na emeryturę zajmowała się zbieraniem materiałów folklorystycznych – pieśni, baśni i legend z Warmii, Mazur i Powiśla – oraz działalnością literacką.

Brąswałd to nie tylko najstarsza miejscowość w gminie Dywity. To również miejsce, w którym Warmiacy w okresie międzywojennym dbali o zachowanie swojej kultury, tradycji i języka. Odbywający się tu corocznie Kiermas Warmiński oraz warsztaty i spotkania upamiętniają ich trud włożony w zachowanie narodowej tożsamości tych ziem.