Niedziela Palmowa to dla mieszkańców gminy Rozogi bardzo ważne wydarzenie. To czas wspólnej modlitwy, radości z nadchodzących świąt i uczestnictwa w uroczystej Mszy świętej. Jest to także czas rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną. „Podtrzymujemy tę tradycję, kultywujemy tę tradycję i to świadczy też o nas, jak dbamy o te nasze dziedzictwo, o to, co jest ważne dla naszego życia, nie tylko takiego materialnego, ale i duchowego” – podkreśla Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi.
Jubileuszowa, XXV edycja miała się odbyć w 2020 roku. Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa konkurs został zawieszony na dwa lata. „Wyjątkowe jest to, że po raz pierwszy zrobiliśmy zakończenie w kościele, czego nie było do tej pory i myślę, że ostatnia, taka dla nas najważniejsza rzecz – jest to konkurs najstarszy, największy i z taką najlepszą tradycją w całym regionie Warmii i Mazur” – mówi Zbigniew Kudrzycki.
Pomysłodawcą konkursu jest proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Rozogach, ksiądz prałat Józef Midura. „Kiedy znalazłem się w Rozogach, zobaczyłem bogactwo tych ludzi w znaczeniu niepowtarzalnej kultury, dla mnie bardzo bliskiej, to co mnie urzekło i znalazłem się w Łysych i to było taką kropką nad „i”, żeby tu organizować. Broń Boże nie konkurencja dla Łysych, ale po to, żeby z miejsca, w którym jesteśmy wydobyć te najpiękniejsze elementy kultury tego regionu” – mówi ksiądz Midura.
W konkursie oceniono trzydzieści wielkanocnych palm – trzynaście w kategorii indywidualnej oraz siedemnaście w grupowej. Każda z kategorii została podzielona dodatkowo na grupy wiekowe. Palmy oceniono między innymi pod kątem nawiązań do tradycji. „Przede wszystkim plastyka obrzędowa, czyli elementy plastyki obrzędowej zaczerpnięte z kultury ludowej Kurpi. Chodzi o to, żeby było jak najwięcej kwiatów, różnych kwiatów, kolorowych, barwnych, oczywiście wielkość też ma znaczenie” – wyjaśnia Karolina Lewandowska-Zając, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach.
W tym roku przyznano również nagrodę specjalną. Trafiła ona do mieszkańców wsi Łuka, którzy nad swoją palmą pracowali trzy tygodnie. Wykorzystali barwy narodowe Polski i Ukrainy. Wśród laureatów pierwszych miejsc znaleźli się między innymi uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej w Rozogach i Rozoski Zespół Ludowy.