W starych murach dawnego dworca kolejowego w Lidzbarku Warmińskim znów tętni życie! Budynek zmienił swoją funkcję, dziś znajdziemy w nim między innymi Punkt Informacji Turystycznej i sale prób lokalnych zespołów muzycznych i tanecznych, a także poczekalnię. „To jest poczekalnia, ale poczekalnia, w której jest też muzeum historii naszego miasta. Tutaj też Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii” będzie miała możliwość tutaj ćwiczyć, ale też i „Vita Vena”, czyli zespół muzyczny osób niepełnosprawnych, także i kwestia społeczna i kwestia transportowa w jednym miejscu” – mówi Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.
W poczekalni znajdują się archiwalia i eksponaty podarowane przez mieszkańców i pasjonatów historii Lidzbarka Warmińskiego. To miejsce, na które z pewnością czekali pasażerowie autobusów komunikacji miejskiej i dalekobieżnej. „Brakowało nam także nie tylko miejsca spotkań, ale i miejsca, w którym pasażerowie naszych autobusów mogliby poczekać na przyjeżdżające autobusy, czy też odjeżdżające autobusy” – podkreśla Dorota Michalak, przewodnicząca Rady Miejskiej w Lidzbarku Warmińskim.
Budynek w 2015 roku został przejęty przez Lidzbark Warmiński od poprzedniego właściciela, spółki PKP. „To było takie najbardziej istotne, bo już pomysł był, żeby zrobić właśnie rewitalizację tego obiektu i dostosować do przyszłej komunikacji miejskiej, ale też zrobić tutaj centrum rowerowe, dlatego jeszcze część tego budynku nie jest rewitalizowana, ale w przyszłości myślę, że z nowych dotacji unijnych będziemy mogli to zrobić i będzie jeszcze centrum rowerowe” – zapowiada burmistrz Jacek Wiśniowski.
Wartość inwestycji to ponad 4 mln złotych. 3,2 mln złotych to środki pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. „Cieszymy się z sukcesu Lidzbarka Warmińskiego, cieszę się z tego faktu, że pan burmistrz ma plany, konsekwentnie je realizuje. Dobra marka, dobra przyszłość Lidzbarka Warmińskiego, a tym samym regionu Warmii i Mazur” – podkreśla Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. „Dużym sentymentem ten budynek darzę, bowiem pamiętam go jeszcze jako funkcjonujący dworzec kolejowy. Tutaj zainwestowano dużo środków, aby przywrócić jego świetność” – dodaje Jacek Protas, poseł na Sejm RP.
Dworzec kolejowy swoją rolę przestał pełnić ponad ćwierć wieku temu. Ostatni pociąg ze stacji Lidzbark Warmiński odjechał w 1996 roku.