Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

Koncert na dwie wieże

PASYM
Najpiękniejsze pieśni religijne i chóralne wybrzmiały w dwóch pasymskich świątyniach.

Najpiękniejsze pieśni chóralne i religijne wypełniły wnętrza dwóch pasymskich świątyń. To koncerty pod hasłem „Dwie Wieże”. Pierwszy odbył się w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pasymiu. Drugi – niecałe dwie godziny później – w parafii Ewangelicko-Augsburskiej. „Rzeczywiście ten koncert był przepiękny i dobrze, i tak powinno być właśnie, niech ta kultura kwitnie. Oczywiście, pierwsze miejsce kościoła to jest kult Boży, to jest modlitwa, ale również w kościele jest miejsce na kulturę, na kulturę przez duże K i cieszę się, że taki koncert w Pasymiu się odbywa” – podkreśla ks. Piotr Jagiełka, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pasymiu.

Dwuczęściowy koncert zwieńczył tygodniowe warsztaty chóralne, w których udział wzięli pasjonaci wokalistyki z całego kraju. Instruktorami warsztatów byli chórmistrzowie i wykładowcy polskich uczelni muzycznych. „Wiele dobrych, ciekawych praktycznych wskazówek ze strony prowadzących. Jak należy śpiewać, jak należy się przygotować, co jest

ważne w śpiewie chórowym, co zrobić żeby w trudnych momentach śpiewu, jakieś takie trudne partie, żeby sobie poradzić” – mówi Jan Lisiewski, sekretarz miasta i gminy Pasym.

Zespół warsztatowy pod kierownictwem dyrygenta Jakuba Szafrańskiego przygotował program z muzyką kompozytorów katolickich i protestanckich. Nie zabrakło też niespodzianek w postaci utworów, które zaśpiewane zostały po raz pierwszy. „Udało nam się zebrać z zespołem warsztatowym dwa współczesne utwory Michała Malca i Marka Raczyńskiego i to były prawykonania, tak więc nikt nie mógł nauczyć się tych utworów słuchając Youtube, tylko dało się to zrobić poprzez pracę, odkrywanie w trakcie warsztatów” – podkreśla Jakub Szafrański.

Znaczną część uczestników warsztatów stanowili członkowie Chóru „Pasjonata” ze Świętajna, a towarzyszyli im śpiewacy z Zespołu Wokalnego Vocore. „To jest naprawdę niesamowite słuchać tak wielu osób z takim zaangażowaniem, którzy te utwory chóralne widać, że przeżywają i włożyli mnóstwo pracy przez cały ten tydzień” – przyznaje Katarzyna Karbownik z zespolu Vocore.

Festiwal w Pasymiu odbył się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu

Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2022 oraz wsparciu Burmistrza Miasta Pasym.