Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

Dożynkowe podsumowanie w Olsztynku

IZBA ROLNICZA
Dożynki Wojewódzkie 2022 w Olsztynku już za nami. W oficjalnym podsumowaniu sezonu dożynkowego wzięli udział rolnicy z każdego zakątka województwa. Współorganizatorem wydarzenia była Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza.

Sezon dożynkowy powoli dobiega końca. Jak co roku jego zwieńczeniem są Dożynki Wojewódzkie organizowane na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku.

Dożynkowe świętowanie w Olsztynku zainaugurowała uroczysta Msza święta poprowadzona przez ks. abp. Józefa Górzyńskiego. Następnie przekazaniem chleba rozpoczęto część oficjalną imprezy.

Dożynki to święto, które ponad wszystko ma wyróżnić i nagrodzić rolników. Tradycją jest wyłonienie spośród lokalnych gospodarzy pary starostów, którzy biorą czynny udział przy prowadzeniu uroczystości. W tym roku byli to Małgorzata Borkowska z Kotła Dużego i Wojciech Szypulski z Janowca Kościelnego.

Kolejną z form wyróżnienia rolników jest przyznanie odznaki honorowej „Zasłużony dla Rolnictwa”, o które Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku, po raz kolejny, odznaczenie trafiło do osób z całego województwa.

Dożynki Wojewódzkie to doskonała okazja do rozmów o rolnictwie, również dotyczących problemów i zagrożeń. „Trzeba powiedzieć, że ten rok był w miarę, przy tych różnych kataklizmach, trochę susza zdominowała, trochę gradobicie, jeżeli chodzi o kraj. U nas też lokalnie mieliśmy z tym zjawiskiem do czynienia. Problem z nawozami, nawozy są drogie, raz dystrybucja, drugi raz drożyzna, trzeci raz ekonomia, sześciokrotny wzrost tych cen w stosunku do roku 2021” – mówi Romuald Tański, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Trudne tematy wybrzmiewają przede wszystkim po to, by wspólnie szukać rozwiązań i planować przyszłość. „To wszystko naprawdę wybrzmiewa tutaj w takiej solidarności i trosce o to, żeby tą sytuację jakoś systemowo rozwiązać, ale najważniejszy jest szacunek, podziękowanie za wytworzenie chleba. Myślę, że taką atmosferą możemy dobrze nie tylko podziękować, zrozumieć się wzajemnie, ale, co ważne, planować wspólną przyszłość” – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na zwiedzanie stoisk dożynkowych przygotowanych m.in. przez Koła Gospodyń Wiejskich i lokalnych rękodzielników. Atrakcją był także piknik promujący polską wieprzowinę.

Zgodnie z tradycją na dożynkach wojewódzkich wystawiono i oceniono dożynkowe wieńce. W tym roku na terenie olsztyneckiego skansenu zaprezentowano 41 kompozycji.