Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

110 lat Szpitala Pulmonologicznego

SZPITAL PULMONOLOGICZNY
Od 110 lat leczą pacjentów z chorobami płuc. Dziś siłą Szpitala Pulmonologicznego w Olsztynie jest wyspecjalizowana kadra, nowoczesny sprzęt i szerokie możliwości diagnostyczne. Obchody okrągłej rocznicy były okazją do zdradzenia planów na przyszłość.

Historia Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie sięga 1907 roku, kiedy to do użytku oddano Sanatorium Przeciwgruźlicze dla kobiet liczące 102 łóżka. Od tego czasu w placówce wiele się zmieniło, niezmiennie jej siłą pozostają jednak wybitni specjaliści. „To wspaniali lekarze, koordynatorzy oddziałów, wspaniałe pielęgniarki, które są czułe na prośby pacjentów i stanowią doskonałą opiekę, to w końcu infrastruktura, którą poprawiliśmy, bo warunki pacjentów są doskonałe. I oczywiście sprzęt” - mówi dyrektor placówki Irena Petryna.

Jubileusz 110-lecia istnienia uczczono wyjątkową ceremonią. Była to okazja do podsumowań ogromnego przeobrażenia, jakie w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc dokonało się w minionych kilkunastu latach. 2005 rok to początek modernizacji budynku. Rok 2012 to natomiast otwarcie Kliniki Pulmonologii. W tym czasie zainwestowano tu ponad 32 miliony złotych. Wszystko w trosce o skuteczne leczenie pacjentów. „Niezwykle istotne jest skracanie czasu między początkiem dolegliwości, a końcowym rozpoznaniem, szczególnie w chorobach nowotworowych, gdzie dni i tygodnie mają znaczenie. W związku z tym im szybciej będziemy rozpoznawać, tym szybciej będziemy mogli wdrażać leczenie” - przekonuje prof. Anna Doboszyńska, koordynator Kliniki Pulmonologii.

Ciągłe zmiany i modernizacje to zasługa starań dyrekcji o pozyskiwanie zewnętrznych funduszy. Placówkę wspiera między innymi samorząd województwa.

Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc będzie nadal się rozwijał. W planach jest utworzenie Warmińsko-Mazurskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii z izbą przyjęć, OIOM-em oraz blokiem zabiegowym. Wojewoda Warmińsko-Mazurski wpisał je już na mapę szpitali. Inwestycja ma kosztować 21 milionów złotych, z czego 20% pokryje Samorząd Województwa. O pozostałe środki Szpital stara się w Ministerstwie Rozwoju.