W Archiwum Państwowym w Olsztynie znajduje się wiele cennych dokumentów, jednak materiały, które budzą respekt historyków, dotyczą historii XIX wieku. To m.in. dokumenty zapomnianego Uniwersytetu w Królewcu, zwanego Albertyną. To także pisma administracji pruskiej, mówiące o wzrastaniu miast takich, jak Olsztyn. Niestety te tematy coraz rzadziej interesują badaczy.
Archiwum może odwiedzić każdy, kogo interesują jego zbiory – to instytucja otwarta dla wszystkich. Znajdziemy tam nie tylko dokumenty niezbędne w pracy badawczej, ale również te przydatne do uzupełnienia na przykład dokumentacji emerytalnej – po upadłych zakładach pracy czy PGR-ach. Bardzo mile widziane są osoby, które chciałyby przekazać do zbiorów materiały po zmarłych bliskich. Bardzo często są one wyrzucane do kosza, a mogą zawierać informacje bezcenne z punktu widzenia badacza historii regionu.
Wszechobecna cyfryzacja objęła również zasoby Archiwum Państwowego w Olsztynie – dzięki temu siedząc w domu można korzystać ze zdigitalizowanych zasobów. To ułatwia również pracę historykom.