Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

Autyzm jest wśród nas

WYJĄTKOWE SERCE
Kwiecień to miesiąc, w którym przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Prowadzone są liczne kampanie i wydarzenia mające przybliżyć i pomóc lepiej zrozumieć autyzm.

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Czym właściwie jest autyzm?
Sylwia Przybylińska, wicedyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie: Autyzm, jako całościowe zaburzenie rozwojowe, dotyka dzieci i młodzież w różnym wieku, najczęściej do trzeciego roku. Dotyczy to zaburzeń w komunikowaniu się i interakcjach społecznych, oraz w sztywnych i takich stereotypowych zachowaniach. Nie jest to choroba, jest to zespół pewnych objawów, które obserwujemy, które, tak jak powiedziałam, w większości dotyczy dzieci do trzeciego roku życia, częściej chłopców, niż dziewczęta.

Jak wygląda w tym momencie nasza świadomość, jeżeli właśnie chodzi o autyzm?

Chyba możemy powiedzieć, że ta świadomość jest większa, co nas bardzo cieszy. Coraz więcej różnych środowisk informuje nas o tym, czym jest spektrum zaburzeń autystycznych, jak jest to duży problem i rodzin i tych, którzy otrzymują taką diagnozę. Wszelkie wydarzenia chyba w pełni nam wszystkim pokazują, że ta świadomość jest większa, co nas bardzo cieszy.

Jak to wygląda, jeżeli chodzi o mity, ponieważ wokół autyzmu narosło też sporo mitów, wiele z nich jest krzywdzących. Jakie są takie najpopularniejsze i właśnie jak z nimi walczyć, jak je obalić?

Tak, tych takich, tego złego oceniania osób ze spektrum autyzmu jest bardzo wiele. To, co chyba jest ważne, to to „niegrzeczne dziecko”, to, co mi tak na pierwszą myśl wpadło, ponieważ są to osoby, dzieci wyglądające normalnie, a jednak ich organizm mówi zupełnie coś innego i chyba warto, zanim skrytykujemy mamę, tatę, babcię, że dziecko jest niegrzeczne, rzuca się na podłogę, krzyczy, zatrzymajmy się, bardziej poobserwujmy, czy mamie nie potrzeba pomocy, ale na pewno nie oceniajmy. Nie wzmacniajmy mitów, mówmy o tym, że to są wyjątkowe dzieciaki, wyjątkowa młodzież, która potrafi bardzo rozweselić nasze życie. To są osoby bardzo mądre, osoby, które inaczej, ciekawiej postrzegają ten świat i tego się uczmy od nich, bo to jest wartość.

Dziękuję za rozmowę.