Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

Jubileusz rzemieślników z Biskupca

IZBA RZEMIOSŁA
Rzemieślnicy z Cechu Rzemiosł Różnych w Biskupcu świętowali jubileusz 90-lecia jego istnienia. Nie zabrakło gratulacji, życzeń oraz nagród.

W tym roku świętują 90-lecie istnienia lokalnego Cechu Rzemiosł Różnych. Rzemieślnicy z Biskupca aktywnie działają i szkolą młodzież już od 1933 roku. „Jest starszym od Izby Rzemieślniczej, więc tak naprawdę rzeczywiście na tych terenach to ci rzemieślnicy się musieli umieć zorganizować, żeby utworzyć Cech” – podkreśla Adam Przybysz, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Cech Rzemiosł Różnych trwa do dziś, skupiając rzemieślników, którzy angażują się i szkolą młodych adeptów poszczególnych zawodów. „Przede wszystkim wspaniali ludzie, bo jest to działalność non-profit, czyli na zasadzie, że nie bierzemy za to wynagrodzenia. Część ludzi musi się zaangażować w to, żeby to mogło funkcjonować, żeby mogło istnieć, przekazać to następnym pokoleniom. Innej metody chyba nie ma” – mówi Tadeusz Kobus, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Biskupcu.

Z okazji jubileuszu Cechu odbyła się uroczysta gala. Poprzedziła ją okolicznościowa Msza święta w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Biskupcu. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod biskupieckimi pomnikami. Podczas wystąpień okolicznościowych podkreślono, jak cenne są wartości reprezentowane m.in. przez biskupieckich rzemieślników – jakość, solidność, pracowitość. „Ta energia jest nam dzisiaj bardzo potrzebna. Praca jest dzisiaj wartością, która powinna zostać przywrócona, etos pracy, wartość pracy, pracowitość, rzetelność, uczciwość. W trudnych czasach nie stać nas na bylejakość, dlatego te wartości, które niesie ze sobą rzemiosło, są jak najbardziej aktualne” – zaznacza Urszula Pasławska, poseł na Sejm RP. „Nasze podstawowe cechy, to jest integracja, to jest jakość, to jest kwalifikacja, to jest zawód, który dzisiaj jest niezmiernie potrzebny. Uczeń młodociany, który wybiera zawód, jest świadomy i rodzic też, że zawód jest najbardziej ceniony w dzisiejszym świecie” – dodaje Sylwester Zawadzki, prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Sejmu RP, samorządu województwa i miasta Biskupiec. „Patrzę, jak działają, patrzę, co robią na co dzień, ile to ich czasu, trudu i poświęcenia należy oddać od siebie, żeby nauczali, uczyli i wychowywali przyszłe pokolenia młodych ludzi, którzy zakładają działalność, mają zawody, w których chcą się cały czas rozwijać, szkolić, pracować przede wszystkim, bo na tym to polega” – mówi Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca.

Podczas jubileuszowej gali w Hotelu Azzun przyznano odznaczenia za wytrwałą i efektywną pracę na rzecz rzemiosła. Złoty Medal za Zasługi dla Rzemiosła Warmii i Mazur otrzymała Celina Fentoń, kierownik biura Cechu, która z Cechem w Biskupcu związana jest już od 28 lat. „Całe życie byłam księgową, lubię pracować z ludźmi, z moimi rzemieślnikami współpracuje się bardzo dobrze, także myślę, że ja jestem zadowolona z ich współpracy i oni również z mojej” – mówi Celina Fentoń.

Dalszych sukcesów życzył rzemieślnikom m.in. prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Adam Przybysz. „Wytrwałości, zaangażowania. Wiemy, że czasy nie są łatwe, tak naprawdę nigdy czasy nie były łatwe i nie są łatwe, niemniej jednak jeżeli chodzi o pracę w rzemiośle i rzemieślników, to zawsze ona przetrwa i będzie piękna, dlatego że rzemieślnik nie pracuje tylko rękoma, ale pracuje rękoma, głową i sercem” – podkreśla prezes Przybysz.

Cech w Biskupcu zrzesza wiele zakładów pracy, szkolących m.in. w zawodach fryzjer, elektryk, mechanik samochodowy, czy tapicer.