Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKÓŁ TEB EDUKACJA W OLSZTYNIE

110 lat historii Parku Etnograficznego w Olsztynku

SKANSEN W OLSZTYNKU
Park Etnograficzny w Olsztynku świętuje jubileusz 110-lecia działalności. Podczas uroczystości jubileuszowych nie zabrakło wspomnień, ale też rozmów o przyszłości.

110 – właśnie tyle lat aktywnej działalności w tym roku świętuje Park Etnograficzny w Olsztynku. Z okazji jubileuszu w Salonie Wystawowym Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku odbyła się uroczysta gala. Była okazją do podsumowania ostatnich lat pracy i osiągnięć muzeum. „Praca w zakresie poprawy infrastruktury Muzeum, praca w zakresie poprawy dostępności Muzeum dla osoby ze szczególnymi potrzebami, kompleksowe remonty naszych wiatraków muzealnych, w tym największego naszego wiatraka, Holendra” – wymienia Ewa Wrochna, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku.

Olsztynecki Park Etnograficzny odwiedza 90 tysięcy gości rocznie. To strategiczny punkt na turystycznej mapie województwa. „To jest ważne miejsce, bo mówi o naszych korzeniach i jeżeli możemy to zaeksponować nam, naszemu pokoleniu młodemu i gościom, to jest wielka promocja regionu Warmii i Mazur” – podkreśla Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. „W XX, XXI wieku w dalszym ciągu pozostajemy krajem rolniczym, co nie znaczy, że zostaliśmy w miejscu, bo żeby zobaczyć, jaki poczyniliśmy postęp, właśnie potrzebne nam są tego typu muzea” – dodaje Bernadetta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku województwa. „Historycznie można powiedzieć, jest to perła Warmii i Mazur, miejsce, które trzeba zobaczyć, jeżeli się jest w naszym regionie” – zaznacza starosta olsztyński Andrzej Abako.

Muzeum cały czas rozwija swoją ofertę. „Myślę, że te ostatnie 10 lat, bo pamiętam setny jubileusz muzeum, te 10 lat to był czas intensywny, bo udało się ściągnąć wiele nowych obiektów, ale też rozwinąć tę ofertę, którą dziś ma do zaproponowania skansen. Te 10 lat pokazały, że skansen ma jeszcze duży potencjał i te skrzydła będzie rozwijał jeszcze bardziej” – mówi burmistrz Olsztynka Robert Waraksa. „Uniwersytet Warmińsko-Mazurski prowadzi kierunek „Turystyka i rekreacja” i z całą pewnością dużo również od tej strony dydaktycznej to muzeum dla nas znaczy, bowiem studenci tutaj odbywają praktyki, szlifują swoje umiejętności” – dodaje prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

W uroczystości licznie wzięli udział przedstawiciele muzeów i parków etnograficznych z całej Polski. „Jako młoda studentka, bo raz, że po drugim roku odbywałam praktyki muzealne i trafiłam właśnie do Olsztynka, rok 1983, więc dosyć dawno i zakochałam się w tym skansenie. Widziałam tutaj ogromny potencjał, możliwości, zapał pracowników, także Olsztynek zawsze będzie mi bliski sercu” – mówi Marzena Mazur, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. „Myśmy się też wzorowali jako muzeum w Olsztynku, który był takim jednym z pierwszych budynków i obiektem muzealnym na terenie Polski. Jest co oglądać i jak byłem pierwszy raz w muzeum w Olsztynku, jeszcze jako dziecko zapamiętałem koniki polskie” – wspomina Jan Rzeszotarski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Po zakończeniu gali na gości czekał poczęstunek i otwarcie wystawy w Magazynie Studyjnym na terenie olsztyneckiego Parku Etnograficznego. „Otwieramy część ekspozycyjną nowego magazynu. Jest to magazyn, tzw. Magazyn Studyjny, więc z częścią ekspozycyjną dla turystów. Głównie są to obiekty wielkobagarytowe, czyli meble oraz instrumenty ludowe, a a gablotach i regałach mamy kolekcję współczesnej sztuki ludowej” – mówi dyrektor Ewa Wrochna.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku nie spoczywa na laurach. Jubileusz był okazją nie tylko do wspomnień, ale też do rozmów o przyszłości. „Przede wszystkim mamy dokumentację do odbudowy obiektów, tzw. obiektów litewskich, czyli obiektów z regionu Małej Litwy. To jest taki plan na najbliższą przyszłość, a oprócz tego oczywiście wydawnictwa, to również edukacja, to również wystawy i taka nasza codzienna praca muzealnicza” – zapowiada dyrektor Wrochna.

Wydarzeniu towarzyszyło wręczenie odznaczeń. Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego z rąk Marszałka Gustawa Marka Brzezina odebrała dyrektor Muzeum, Pani Ewa Wrochna.